Testovi mobitela

COOLPAD Modena

Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena Modena
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 153 x 77,5 x 8,6
Masa uređaja (g) 158
Operativni sustav Android 5.1 Lollipop
Chipset MSM 8916
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,5
Rezolucija ekrana 960 x 540
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 1,2 megapiksela (1280 x 960)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Bluetooth Da (4.0)
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2500
Vrijeme razgovora 2G (h) 10
Vrijeme čekanja 2G (h) 330
Vrijeme razgovora 3G (h) 8
Vrijeme čekanja 3G (h) 270
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Dodatno 64-bitni procesor, Senzor za ambijentalno svjetlo, Senzor blizine, Akcelerometar
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 40
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 2314
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 120
Gdje kupiti
Cijena 1.200,00 kn
Info Coolpad



http://www.coolpad.eu/hr/
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Pristupačni phablet
Autor: Ilija Gavrić

Phablet s pristojnim specifikacijama i ponekim skrivenim adutom

09.01.2016.

 

 

Coolpad je do sada u Europi bio slabo poznat proizvođač mobitela, a radi se o jednom od najvećih kineskih proizvođača mobitela koji je odnedavno dostupan na europskom pa tako i na hrvatskom tržištu. Na test nam je stigao phablet naziva Coolpad E501 Modena. Kakav se ovaj model pokazao u svakodnevnom korištenju, pročitajte u nastavku testa.

Sadržaj pakiranja

Coolpad Modena dolazi u maloj bijeloj kutiji unutar koje se nalazi sami uređaj, punjač, USB kabel (dužine 120 cm), te stereo slušalice.

Ergonomija, dizajn i izrada

Uređaj dimenzijama mjeri 153x77,5x8,6 mm i teži 158 grama. Na prvu, Modena djeluje nešto veća jer veliki dio prednje površine otpada na 5,5“ ekran, a u usporedbi s konkurencijom vidimo da ne odskače od iste. Zbog nešto većeg ekrana i većih dimenzija, uređaj je malo teže koristiti samo s jednom rukom. Puno je lakše i ugodnije uređaj koristiti s dvije ruke. No i rukovanje s jednom rukom je moguće, ali prvenstveno ako imate malo veću ruku. Rubovi uređaja su blago zaobljeni što pridonosi boljem osjećaju uređaja u ruci. Stražnja strana uređaja je izrađena od glatke plastike mobitel nije sklizak, a kvaliteta izrade je jako dobra.

Dizajn uređaja je dosta jednostavan te tako na prednjoj strani dominira 5,5“ ekran iznad kojeg se smjestio zvučnik, a pored njega senzori i prednja kamera te mala LED-ica za obavijesti. Ispod ekrana su smještene tri kapacitivne tipke (nazad, home, nedavne aplikacije), koje nemaju nikakvo osvjetljenje. Tako da ćete nekad morat tražiti ili nagađati gdje su tipke.

 

Na gornjoj strani uređaja se nalazi utor za slušalice, na desnoj strani se nalazi tipka za paljenje/gašenje uređaja, na donjoj strani se nalazi utor za USB kabel dok se na lijevoj strani nalaze tipke za glasnoću. Fizičke tipke su tanke i malo izbočene od uređaja, ali su i dalje dosta dobre za korištenje.

Na stražnjoj strani se nalazi kamera ispod koje je LED bljeskalica, dok je pri dnu Coolpad logo ispod kojeg se smjestio zvučnik. Stražnja strana se skida te kada ju maknete otkrivaju se dva SIM utora te pri dnu utor za microSD karticu. Očekivali bi da je i baterija izmjenjiva, pošto se stražnja strana može skinuti, no ona nije izmjenjiva.

Ekran i tipkovnica

Modena posjeduje IPS LCD ekran dijagonale 5,5“ rezolucije 540x960 piksela (~200 ppi). Djeluje malo, ali treba uzeti u obzir i cijenu ovog uređaja te ekran usporediti s konkurentima. Zbog navedene rezolucije rastegnute na veliki ekran, pikselizacija je primjetna. No s druge strane sami prikaz na ekranu je dosta dobar, a kutovi gledanja nisu kao kod „jače“ konkurencije, ali su dosta bolji od konkurencije istog cjenovnog razreda. Ekran jako točno i precizno reagira na dodira. Prikaz po suncu je mrvicu slabiji pa je potrebno pojačati osvijetljenost na maksimalnu.

 

Na mobitelu dolaze instalirane dvije tipkovnice: SwiftKey i Google tipkovnica. SwiftKey tipkovnica podržava dodatne znakove na svakom pojedinom slovu te posjeduje mali razmak između svih tipki. Kada odaberete unos brojeva na ovoj tipkovnici, brojevi se nalaze na desnoj strani uređaja poredani kao kod klasičnog mobitela, dok su na lijevoj strani znakovi.

Google tipkovnicu krasi Material dizajn te između pojedinih slova nema vidljivog „razmaka“, a samo prvom redu slova su dodani brojevi kojima se pristupa dugačkim pritiskom.

Zbog velikog ekrana i dobrog odziva tipkanje nije nikakav problem, a kod obje tipkovnice možete odabrati zvučni i vibracijski odziv.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Coolpad E501 Modena dolazi s Android operativnim sustavom i to verzijom 5.1.1. Coolpad je odlučio napraviti tek poneku sitnu izmjenu na samom operativnom sustavu, a s obzirom na „karakteristike ispod haube“ ovakvu odluku pozdravljamo. Uređaj radi dosta dobro i fluidno, ali pod većim opterećenjem nekad zna malo zaštekati kod ulaska u pojedine aplikacije.

Zaslon zaključavanja nudi veliki sat s datumom te na dnu tri ikone. Tako je s ovog zaslona moguće ući direktno u telefon, pokrenuti kameru ili otključati mobitel.

 

Kada otključate mobitel, primijetit ćete najveću promjenu u odnosu na „čisti Android. Naime, Modena ne posjeduje „ladicu s aplikacijama“ kao što je to poznato na Androidu već su sve ikone posložene na dva početna ekrana. Na početne ekrane je moguće dodavati Widgete i aplikacije, a same aplikacije je moguće sortirati i u mape. Ovakav raspored se možda neće svidjeti svima, no u Play Trgovini je moguće skinuti druge „launchere“ s kojima se može dobiti klasična ladica s aplikacijama.

Povlačenjem statusne trake prikazuju se obavijesti, a dodatnim povlačenjem ili povlačenje s dva prsta spuštaju se brze postavke. Tako možete podesiti intenzitet osvijetljenosti, uključiti/isključiti Wi-Fi, Bluetooth, mobilne podatke, GPS, Wi-FI hotspot, automatsku rotaciju, zrakoplovni načni, bljeskalicu, uštedu energije ili inverziju boja. Nažalost, nije moguće mijenjati raspored ovih postavki ili staviti druge postavke. Same postavke uređaja nisu mijenjane već je dodan izbornik za upravljanje s dvije SIM kartice.

 

Brzina pokretanja uređaja iznosi 40 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik se nalazi u aplikaciji Osobe, a sama aplikacija je vrlo jednostavna i nudi mogućnost spremanja kontakata na telefon ili na Google (ili drugi) račun s kojim je telefon povezan. Unutar same aplikacije je moguće pregledavati sve kontakte, favorite gdje su na prvom mjestu „favoriti“ a ispod njih najčešće kontaktirane osobe ili je moguć pregled po grupama.

Aplikacija telefon služi za telefoniranje, a kada otvorite aplikaciju na vrhu se nalazi zadnji pozivani kontakt ispod kojeg su favoriti i najčešće kontaktirane osobe. Na dnu ekrana se nalazi mala ikona koja otvara numeričku tipkovnicu za unos broja. Druga kategorija u aplikaciji je popis zadnjih poziva, a treća su kontakti (svi kontakti poredani po abecednom redu). Bez obzira na kojoj se stranici/kategoriji unutar ove aplikacije nalazite, na vrhu je uvijek zadnji pozivani kontakt a na dnu tipka za tipkovnicu.

Tipkovnica podržava i pametno biranje za brže pronalaženje kontakta.

 

Tijekom testa nismo imali nikakvih problema sa signalom i pozivima. Zvuk u slušalici je dovoljno glasan, a preko vanjskog zvučnika je ipak nešto tiši. No bez obzira na to, sugovornika samo čuli dosta dobro, kao i on nas.

 

Na samom uređaju dolaze instalirane aplikacije za društvene mreže poput Twittera, Facebooka, Instagrama i Facebook Messengera. Sve aplikacije rade dobro, premda je koji put otvaranje aplikacija nešto sporije.

E-mail i poruke

Coolpad Modena dolazi s dvije aplikacije za e-mail, E-mail i Gmail aplikacijama. E-mail aplikacija također podržava rad s Gmail korisničkim računom. No, ukoliko koristite Gmail račun preporučili bi Gmail aplikaciju jer bolje radi s navedenim servisom. U obje aplikacije je moguće dodati više korisničkih računa (ne moraju biti Gmail), a u E-mail aplikaciji je moguće podesiti i interval sinkronizacije vašeg mail računa.

SMS poruke nisu doživjele nikakve preinake te su sve poruke složene kao razgovori s pojedinim kontaktom. Pri dnu se nalazi ikona za pisanje nove poruke. Jedina razlika je mogućnost odabira prikaza svih SMS poruka ili poruka poslanih sa pojedine SIM kartice.

Procesor, memorija

Pošto se radi o uređaju nižeg cjenovnog ranga, pozitivno nas je iznenadio odabir čipseta. Tako ovaj phablet pogoni Qualcomm Snapdragon 410 sa 4 jezgre takta 1,2 GHz, a tu je i Adreno 306 GPU i 1 GB RAM-a. Ne djeluje puno, ali smo već rekli da ova konfiguracija pogoni gotovo „čisti“ Android 5.1.1. Uređaj dolazi sa samo 8 GB interne memorije od čega je korisniku dostupno oko 5 GB. No zato je tu utor za microSD karticu, koja je ograničena na 32 GB.

Benchmark test

Kao i svaki uređaj, tako smo i ovaj podvrgli Benchmark testiranju, koje smo odradili pomoću aplikacija Quadrant Sandard, Vellamo i AnTuTu.

 

S Quadrant Standardom smo ostvarili 2.314 bodova te se na ljestvici svrstao ispod LG Optimus 2X. S pomoću AnTuTu testa smo ostvarili 17.582 bodova. S Vellamo aplikacijom na Metal testu smo dobili 791 bod, a na HTML testu 2098 bodova.

Baterija i trajanje

Coolpad modena dolazi s neizmjenjivom baterijom kapaciteta 2500 mAh. Na prvu se ovaj kapacitet baterije ne čini velikim s obzirom na veličinu ekrana. No autonomija baterije nas je pozitivno iznenadila. Tijekom testa smo imali uključenu sinkronizaciju maila, konstantno bili spojeni na Internet, obavili nekoliko poziva, dopisivali se preko Vibera i WhatsAppa, snimili nekoliko fotografija. U takvom režimu baterija nam je trajala preko jednog dana, tj. na kraju večeri bi nam ostalo između 30 i 40% baterije.

Multimedija, FM radio, glazba

Za pregledavanje fotografija služi Google Photos aplikacija. Aplikacija je vrlo jednostavna i nudi mogućnost pregledavanja svih fotografija i pregled istih po danu, mjesecu ili godini. Također je u ovoj aplikaciji moguće odabrati i sinkronizaciju fotografija s Google računom, tj. fotografije se spremaju na Google Drive. Kod pregledavanja fotografija je moguće dodatno „urediti“ fotografiju, tj. dodavati efekte, podijeliti fotografiju ili vidjeti pojedinosti.

 

Za glazbu je zadužena aplikacija Play Glazba u kojoj je moguće muziku razvrstati po popisu, žanru, izvođaču, albumu ili vidjeti svu muziku na vašem uređaju. A moguće je preslušavati i muziku na cloudu. Uređaj posjeduje i FM radio, ali je za slušanje istoga potrebno staviti slušalice koje služe kao antena.

 

Video sadržaji se pregledavaju u Play Movies aplikacije u kojoj je moguće gledati video spremljen na mobitelu ili u cloudu.

 

Zvuk na uređaju je dosta glasan, ali i nešto dublji, bez basa. Kvaliteta ja na razini konkurencije, ali je osjetljiva mala distorzija kada pojačate do kraja.

Fotoaparat i video

Ovaj uređaj dolazi s 8-megapikselnom kamerom s autofokusom i LED bljeskalicom dok se na prednjoj strani nalazi 2-megapikselna kamera. Rezolucija stražnje kamere je 2448x3264 piksela, a rezolucija videa je 1080p. Sučelje kamere je vrlo jednostavno. Tako se na lijevoj strani nalaze ikone za prebacivanje kamere (prednja/stražnja) i uključivanje/isključivanje bljeskalice. Na desnoj strani se nalazi ikona za prebacivanje načina fotografiranja (normalno, beauty, HRC, noćna snimka, osmijeh), a na dnu ikona sa zadnjom snimljenom fotografijom. Na desnoj strani se nalazi i „okidač“ iznad kojeg je mogućnost biranja između snimanja fotografija, videa i Pro načina.

 

Pri vrhu ekrana se nalazi mala ikona za dodane postavke (uključivanje HDR-a, filtre i postavke). U postavkama je moguće uključit geo lociranje, odabrati gdje se spremaju fotografije (interna memorija ili memorijska kartica), uključiti zvuk okidača.

Ono što je vrlo zanimljivo je mogućnost Pro načina rada. Tada je moguće ručno podesiti još neke parametre poput ISO vrijednosti, ekspozicije, fokusa i načina osvjetljenja.

Premda uređaj posjeduje kameru s 8 megapiskela, kvaliteta fotografija i video zapisa nije kao kod „jačih“ i skupljih konkurenata. Ali je svakako u rangu s konkurencijom, u nekim situacijama je fotografija možda i malo bolja.

Fotografije su dobre, s dobrim uzvratom boja, tj. boje nisu isprane, a sami objekti fotografiranja su oštri. Kod fotografija snimljenih u noćnim uvjetima je nekad vidljiv šum, ali ništa pretjerano.

Fotografirano s Coolpad Modena:

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link:

http://1drv.ms/1n82lIZ

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1452361921.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1452362006.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1452362030.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1452362273.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Coolpad Modena dolazi s dva utora SIM kartice, gdje samo prva kartica podržava mobilne podatke, ali moramo reći da podržava i 4G (LTE) mrežu. Pore toga su tu još i Bluetooth, Wi-Fi i GPS.

Uređaju nedostaje jedino NFC, ali s obzirom na cjenovni razred to bi bilo previše za očekivati.

 

Na mobitelu dolazi instaliran samo Chrome za pregledavanje web stranica. Ovaj preglednik nudi sinkronizaciju s računalom i rad u više prozora. Brzina otvaranja web stranica je na zadovoljavajućoj razini.

Navigacija

Za navigaciju su zadužene Google karte. Aplikacija radi dosta dobro, a lociranje putem GPS-a i mobilnih podataka je dosta brzo i precizno. Aplikacija nudi mogućnost tekstualnih ili audio uputa te spremanje karte za navigiranje kad nemamo pristup internetu.

No ukoliko želite offline navigaciju, možemo vam preporučiti Here Maps koju su besplatni.

Uredski paket

Na testnom uređaju dolazi instalirana aplikacija WPS office koja nudi mogućnost pregledavanja i pisanja Office dokumenata. Aplikacija radi dobro, ali je učitavanje nešto većih dokumenata trajalo koji trenutak duže. Ukoliko vam se ova aplikacija ne sviđa, u Play trgovini možete naći i druge besplatne alternative.

Organizator i alarm

Organizator je riješen pomoću Google kalendara. Njega je moguće sinkronizirati s Gmail računom, a nudi pregled po danu, trodnevno, tjednu, mjesecu ili rasporedu. Također je moguće odabrati koje događaje želite da se prikazuju u kalendaru (događaji, napomene, rođendani, praznici).

Kod dodavanja novog događaja u kalendar moguće je odabrati naziv događaja, mjesto, datum, vrijeme i odabrati ponavljanje događaja.

 

Alarm je riješen s aplikacijom Sat. Tako imate 4 taba/izbornika. U prvom se nalazi alarm, moguće je dodavati više različitih alarma te za svaki odabrati dane ponavljanja, zvuk, vibraciju i naziv. U drugom izborniku je sat te je moguće dodavati različite gradove. Treći tab je odbrojavanje, a četvrti štoperica.

Aplikacije i igre

Coolpad Modena dolazi sa setom Googleovih aplikacija (Gmail, Youtube, Karte, Drive, Hangouts, Chrome, Photos…), te aplikacijama za društvene mreže. Pored toga na uređaju ćete pronaći i Skype te ES File Explorer koji služi za pregledavanje svih datoteka i mapa na uređaju i memorijskoj kartici. Na uređaju ne dolaze instalirane nikakve igrice.

 

Ukoliko su vam potrebne druge aplikacije ili želite ubiti vrijeme s nekakvom igricom, u Play Trgovini ćete naći veli izbor. Na uređaju smo testirali i nešto zahtjevnije igrice, ali njihovo igranje nije prošlo bez poteškoća, tj. primijetili smo poneko „štucanje“.

Cijena za Coolpad Modena

Cijena za Coolpad E501 Modena u Tele2 iznosi 1200 kn (siječanj 2016).

Cool faktor

Uređaj ne posjeduje neki poseban cool faktor koji bi ga izdvojio od konkurencije.

Zaključak testa

Coolpad E501 Modena je pored modela Porto prvi model kojeg je ovaj kineski proizvođač izbacio na europsko tržište. Kao i drugi slični uređaji, tako i ovaj igra na kartu cijene. No bez obzira na dobru cijenu kada pogledamo specifikacije uređaja, Coolpad je na nekim područjima pozitivno iznenadio. Premda je rezolucija ekrana nešto niža, ekran je ipak iznad konkurencije, a prvenstveno zbog boljih kutova gledanja i bolje preciznosti. Također moramo spomenuti i jako dobro bateriju te dobru (poluprofi) kameru. No, kao i svaki uređaj tako i ovaj posjeduje poneki nedostatak, a mi bi prigovorili neosvijetljenim kapacitivnim tipkama, bateriji koja nije izmjenjiva i maloj internoj memoriji.

No bez obzira na poneki nedostatak, Coolpad je sa svojim phablet modelom Modena napravio dobar posao, prvenstveno kada mu pogledamo direktnu konkurenciju po pitanju cijene.

 

Plus

+ cijena

+ autonomija baterije

+ dual SIM i utor za microSD

 

Minus

- kapacitivne tipke bez osvjetljenja

- baterija nije izmjenjiva

- niža rezolucija ekrana

Konkurencija - MeanIT MQ55

MeanIT MQ55 je uređaj vrlo sličan Modeni. Oba imaju ekrane iste dijagonale i iste rezolucije, ali je ekran na Modeni dosta kvalitetniji i preciznije reagira na dodire. Oba uređaja imaju 4-jezgreni procesor (MQ55 ima MTK s taktom 1,3 GHz) , 1 GB RAM-a i 8 GB interne memorije. Oba mobitela podržavaju dvije SIM kartice, a MQ55 ima kameru s više megapiksela. Cijena za oba uređaja je jednaka.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1452362349.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori