Testovi mobitela

COOLPAD Porto S

Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S Porto S
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 07-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Dimenzije uređaja (mm) 143 x 72 x 7,6
Masa uređaja (g) 125
Operativni sustav Android 5.1 Lollipop
Chipset Mediatek MT6735P
Frekvencija procesora 1,00 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Mali-T720MP2
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1280 x 720
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 294
Multitouch Da
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8,1 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 2 megapiksela (1600 x 1200)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1280 x 720
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2000
Vrijeme razgovora 2G (h) 200
Vrijeme čekanja 2G (h) 8
Vrijeme razgovora 3G (h) 7
Vrijeme čekanja 3G (h) 150
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno BSI senzor, f/2.4, podržava NanoSIM
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 60
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test AnTuTu (bodova) 19486
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 999 kn
Info Coolpad



http://www.coolpad.eu/hr/
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Pristupačan i tanak
Autor: Ilija Gavrić

Najtanji mobitel s pristojnim specifikacijama igra na kartu cijene

15.07.2016.

 

Iz Coolpada, jednog od najvećih kineskih proizvođača mobitela, na test nam je stigao novi model Porto S, nasljednik modela Porto. Nakon phableta Modena, testirali smo model E570 Porto S kojeg proizvođač reklamira kao najtanji mobitel u svojoj klasi. Kakav se ovaj uređaj pokazao pri svakodnevnom korištenju, pročitajte u nastavku našeg testa / recenzije.

Sadržaj pakiranja

Porto S dolazi u dvodijelnoj bijeloj kutiji unutar koje se nalazi uređaj, USB kabel (dužine 120 cm), punjač, stereo slušalice te mala „igla“ za vađenje kartica čiji je vrh u obliku srca.

Ergonomija, dizajn i izrada

Uređaj dimenzijama mjeri 143 x 72 x 7,6 mm i teži 125 grama. Kada ga usporedimo s direktnom konkurencijom, Porto S je gotovo 1 mm viši i širi, ali 0,3 mm uži te oko 10 grama lakši od konkurencije. Sam dizajn uređaja je dosta jednostavan, pogotovo kad je uređaj u crnoj boji (postoji i verzija u bijeloj boji). Rubovi uređaja su blago zakrivljeni, dok se bočne strane sužavaju od prednje prema stražnjoj strani. Stražnja strana je napravljena od nešto svjetlije plastike od prednje te je zakrivljena prema sredini uređaja. Nešto slično kao što smo vidjeli kod modela HTC One (M7). Zbog te zakrivljenosti uređaj jako dobro leži u ruci, ali kada ga stavite na stol i tipkate po uređaju, onda se klacka na stolu. Mala debljina i masa uređaja također pridonose lakšem rukovanju s ovim uređajem.

 

Na prednjoj strani dominira 5“ ekran iznad kojeg se smjestila slušalica te prednja kamera dok je prostor ispod ekrana ostao neiskorišten jer uređaj ne posjeduje fizičke ili kapacitivne tipke. Na gornjoj strani uređaja se nalazi utor za slušalice dok se na donjoj strani nalazi utor za USB. Na lijevoj strani se nalaze tipke za pojačavanje/stišavanje glasnoće dok se na desnoj strani nalazi tipka za paljenje/gašenje mobitela a iznad nje se smjestila ladica za SIM kartice/microSD karticu. Same fizičke tipke ne strše puno izvan uređaja, ali ćete ih bez problema naći i bez gledanja u uređaj.

Stražnja strana uređaja je dosta jednostavna. Pri vrhu se nalazi 8-megapikselna kamera ispod koje se smjestila LED bljeskalica i Coolpad logo. Pri dnu uređaja se nalazi dosta velika rešetka zvučnika.

Ekran i tipkovnica

Porto S posjeduje IPS LCD ekran dijagonale 5“ i HD rezolucije, odnosno 720 x 1280 piksela (~294 ppi). Ne djeluje puno, ali je u rangu s konkurencijom. Ekran je kvalitetan te je prikaz na ekranu dosta dobar kao i kutovi gledanja. Nažalost, kada ga usporedimo s konkurencijom ekran je dosta „tamniji“, što pomalo negativno djeluje kada ekran gledate po dnevnom svjetlu. Ekran jako točno i precizno reagira na dodire.

 

Uređaj dolazi s Android tipkovnicom (AOSP) koja je poznata s drugih uređaja. U postavkama tipkovnice možete birati između 2 vrste tipkovnice (Material ili Holo) te da li želite tamnu ili svijetlu tipkovnicu. Kad odaberete Material prikaz između tipki se ne vidi razmak pa je potrebno malo privikavanja dok kod Holo prikaza između tipki postoji vidljivi razmak. U postavkama je moguće uključiti ili isključiti automatsko pisanje velikih slova, točke s dva razmaka, vibraciju pri dodiru, zvuk pri dodiru, povećanje na dodir tipke, ispravljanje teksta, prikazati prijedlog riječi.

Prvom redu slova dodani su brojevi kojima se pristupa dužim pritiskom na određenu tipku. 5“ ekran i dobar odziv ekrana svakako pomažu pri tipkanju poruka.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Coolpad Porto S dolazi s tek blago izmijenjenim Android operativnim sustavom 5.1. Zbog karakteristika ovog uređaja pozdravljamo činjenicu da je operativni sustav doživio tek poneku izmjenu. Uređaj radi dosta dobro i fluidno za klasu u kojoj se nalazi, a poneko „štucanje“ ili usporavanje je vidljivo kod ulaska u neke aplikacije.

Zaslon zaključavanja je poprilično standardan te se na vrhu nalaze obavijesti, a pri sredini ekrana veliki sat s vremenom i datumom. Pri dnu ekrana se nalaze 3 ikone (pozivi, otključavanje, kamera). Povlačenje statusne trake na zaslonu zaključavanja prikazuju se obavijesti ili postavke (ukoliko nema obavijesti).

 

Najveća izmjena u odnosu na čisti Android se primijeti kada otključate mobitel. Coolpad je odlučio odbaciti klasičnu „ladicu s aplikacijama“ već se sve ikone nalaze na početnim zaslonima. Slično smo već viđali i kod drugih proizvođača. Aplikacije je moguće slagati u mape na početnim ekrana pa tako smanjiti broj ikona. Bez obzira kako složili aplikacije, na početne ekrane je moguće dodavati i widgete. U postavkama početnih zaslona također možete birati i efekte prebacivanja između pojedinih zaslona.

 

Ukoliko želite „klasični“ izgled s ladicom za aplikacije, u Play Trgovini možete skinuti alternativni launcher. Ukoliko ste naviknuli na launcher s ladicom za sve aplikacije, onda će vam trebati možda malo vremena za privikavanje za ovaj mobitel.

 

Statusna traka nije doživjela nikakve promjene. Povlačenje iste s jednim prostom se prikazuju obavijesti, a dodatnim povlačenjem ili povlačenjem trake s 2 prsta se prikazuju brze postavke. U ovim postavkama je moguće podesiti intenzitet osvijetljenosti ekrana, uključiti i isključiti Wi-Fi, Bluetooth, mobilne podatke, način rada u zrakoplovu, automatsko okretanje ekrana, svjetiljku, GPS, Wi-Fi Hotspot ili odabrati audio profil. Ove postavke nije moguće mijenjati ili mijenjati njihov raspored. Iz brzih postavki se može ući u postavke uređaja koje nisu doživjele nikakve promjene, osim što je dodan izbornik za upravljanje sa SIM karticama.

Brzina pokretanja uređaja iznosi 60 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik se nalazi unutar aplikacije Kontakti. Aplikacija je vrlo jednostavna i nudi mogućnost prikaza svih kontakata te prikaz favorita. Ispod favorita se nalaze najčešće kontaktirane osobe.

Pri dnu oba dijela se nalazi ikona za dodavanje kontakata, a za novi kontakt je moguće unijeti ime, prezime, dodati fotografiju, broj mobitela i telefona, e-mail, adresu, datum rođenja, tvrtku i slično te odabrati da li kontakte želite spremati na mail račun, SIM karticu ili internu memoriju uređaja.

 

U postavkama imenika je moguće odabrati prikaz i sortiranje (po imenu ili po prezimenu) te je moguće odabrati koje kontakte želite prikazivati. Na vrhu ekrana, u oba dijela imenika se nalazi ikona za pretraživanje kontakata.

 

Za telefoniranje služi aplikacija telefon, a otvaranjem aplikacije se prikazuje traka za pretraživanje (po imenu ili broju), zadnji poziv, te „Brzo biranje“ s popisom favorita i najčešće kontaktiranih osoba. Drugi izbornik u Telefonu je „Najnovije“, odnosno kronološki prikaz svih poziva dok je treći dio „Kontakti“. Bez obzira u kojem se dijelu nalazite, na dnu se nalazi ikona za tipkovnicu. Tipkovnica posjeduje i pametno biranje pa tako možete brzo pronaći osobu koju želite zvati.

 

Tijekom testa nismo imali nikakvih problema po pitanju signala. Također, zvuk u slušalici je dovoljno glasan dok je preko vanjskog zvučnika nešto tiši. U oba slučaja smo sugovornika dobro čuli, a i on nas te nije bilo žalbi na izobličenje zvuka.

 

Po pitanju društvenih mreža, na uređaju dolazi instalirana aplikacija za Facebook. Aplikacija radi dosta dobro, premda je koji put učitavanje sadržaja mrvicu sporije.

E-mail i poruke

Za mailove su zadužene dvije aplikacije, E-pošta i Gmail. E-pošta ima mogućnost rada s više aplikacija, bilo da koristite Gmail račun ili Exchange račun, a u postavkama je moguće podesiti interval sinkronizacije računa. U zadnjoj verziji Gmail aplikacija također podržava rad s Exchange računom bez potrebe za instaliranjem dodatnih aplikacija ili dodataka aplikacijama. Obje aplikacije su jednostavne za korištene i rade dosta brzo.

 

SMS poruke su standardne za Android, što znači da su sve poruke složene kao razgovori s pojedinim kontaktima. Kada otvorite „razgovor“ s pojedinim kontaktom, pri vrhu se nalaze ikone za pregled kontakta ili direktno pozivanje.

Procesor, memorija

Porto S posjeduje Mediatek MT6735P procesor s 4 jezgre takta 1 GHz dok se za grafiku brine Mali-T720MP2 GPU, a sve je upareno s 1 GB RAM-a. Specifikacije ne djeluju posebno, ali su u rangu s konkurencijom.

 

Uređaj posjeduje 8 GB interne memorije od čega je korisniku dostupno tek oko 2,7 GB. Ukoliko želite više mjesta, možete staviti microSD kartice kapaciteta do 64 GB, no u tom slučaju gubite jedan utor za SIM karticu.

Benchmark test

Tijekom testa uređaj smo podvrgnuli benchmark testovima koje smo odradili pomoću besplatnih aplikacija AnTuTu, Vellamo i Quadrant Standard.

 

Pomoću AnTuTu aplikacije smo ostvarili 19.486 bodova. Pomoću Quadrant Standard aplikacije smo ostvarili 10.506 bodova. S Vellamo aplikacijom smo odradili 2 testa te smo na Metal testu ostvarili 839 bodova (Coolpad Modena je dobio 791 bod), a na HTML testu 2005 bodova (Coolpad Modena 2098).

Baterija i trajanje

Coolpad Porto S posjeduje neizmjenjivu bateriju kapaciteta 2000 mAh. Tijekom testa smo stalno bili spojeni na internet, imali uključenu sinkronizaciju jednog maila, dopisivali se preko WhatsAppa, Vibera i Telegrama, obavili nekoliko poziva te snimili nekoliko fotografija i malo surfali internetom. Takvim korištenjem nam je baterija trajala jedan dan. S nešto slabijim korištenjem, baterija bi mogla potrajati dan i pol ili čak i dva.

Multimedija, FM radio, glazba

Aplikacija Galerija služi za pregledavanje foto i video zapisa. Sadržaj je moguće pregledavati po albumu, vremenu ili lokaciji, a pri vrhu se nalazi ikona za pokretanje kamere. Kada otvorite pojedini album možete mijenjati pogled fotografija unutar albumu (prikaz filmske vrpce ili prikaži kao rešetku). Kada otvorite aplikaciju, veličinu ikona za pojedini album nije moguće mijenjati već se prilagođava posljednjoj fotografiji/video zapisu u tom albumu.

Kada pregledavate pojedinačne fotografije možete dodavati efekte fotografijama, dodati obrub, zakrenuti ili odrezati fotografiju ili crtati po njoj.

Videoplayer je vrlo jednostavan te ima tek osnovne funkcije, uz mogućnost isključivanja zvuka ili obrezivanja videa.

 

Za glazbu je zadužena aplikacija Play Glazba a u njoj možete glazbu pregledavati po popisu, žanru, izvođaču, albumu ili jednostavno vidjeti svu glazbu na vašem uređaju. S ovom aplikacijom je također moguće preslušavati i glazbu na cloudu.

Uređaj posjeduje i FM radio, ali je za njegovo korištenje potrebno spojiti slušalice.

 

Vanjski zvučnik nije među glasnijima, ali zvuk ima i dubinu. Zvuk je dobar, a čak i kada pojačate na najglasnije nije primjetna nikakva distorzija.

Fotoaparat i video

Porto S dolazi s dvije kamere, stražnjom s 8 megapiksela s autofokusom i LED bljeskalicom i prednjom od 2 megapiksela. Rezolucija stražnje kamere je 3264 x 2448 piksela (omjer 4:3) dok je rezolucija prednje kamere 1600 x 1200 piksela. Rezolucija video snimanja je 1280 x 720 piksela.

 

Sučelje kamere je prilično jednostavno te nudi nekoliko mogućnosti podešavanja na ekranu. Pri vrhu ekrana je moguće odabrati način fotografiranja (panorama, lice, fotografija uživo, automatski način) dok se desnoj strani nalaze ikone za snimanje pomoću gesti, HDR, odabir načina bljeskalice te prebacivanje između prednje i stražnje kamere. Pri dnu ekrana se nalazi ikona za postavke, a pored nje dvije velike ikone za fotografiranje i video snimanje.

 

U postavkama je moguće uključiti/isključiti Geo lociranje, podesiti ekspoziciju, dodati efekt, odabrati način scene, balans bijele boje. U postavkama fotoaparata je moguće dodatno uključiti/isključiti „kašnjenje fotografiranja“, stabilizaciju, otkrivanje lica, tajmer. Također je moguće odabrati omjer stranica fotografije (4:3 ili 16:9) te veličinu fotografije i podesiti ISO vrijednost. U postavkama video snimanja je moguće uključiti/isključiti mikrofon ili odabrati kvalitetu video zapisa.

 

Kvaliteta fotografija je u rangu cjenovne konkurencije, ali nije u rangu sa skupljim uređajima koji posjeduju kameru iste rezolucije. Također, prilikom fotografiranja smo primijetili da postoji malo kašnjenje od kad stisnete tipku za fotografiranje do samog fotografiranja.

Same fotografije su dobre, ali ovisno o uvjetima nekad znaju djelovati malo isprano.

 

Kod fotografiranja objekata izbliza, fotografije su znale ispasti malo van fokusa. Fotografije u noćnim uvjetima su dobre, a zahvaljujući i malo snažnijoj LED bljeskalici objekti su dosta osvijetljeni. Šum je primjetan, ali opet u rangu s konkurencijom kao i količina detalja na fotografijama.

 

Fotografirano s Coolpad Porto S

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1470213436.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1470213472.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1470213487.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1470213508.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Coolpad Porto S dolazi s dva utora za SIM kartice, no ukoliko želite staviti microSD karticu, gubi se mjesto za jednu SIM karticu. Ovaj uređaj podržava već sve standardne načine povezivanja poput Bluetootha, Wi-Fi-ja, Wi-Fi hotspota, a također podržava i 4G (LTE) mrežu, što polako postaje standard čak i za jeftinije mobitele. Jedino što uređaj nema je NFC, a on se već polako ali sigurno „gura“ i u ovu klasu uređaja.

 

Za pretraživanje interneta je zadužena aplikacija Chrome. Ovaj preglednik ima mogućnost sinkronizacija s računalom te podržava rad u više prozora. Brzina otvaranja web stranica je na zadovoljavajućoj razini, ali je za otvaranje nešto „težih“ stranica potreban koji trenutak više.

Navigacija

Standardno za Android, za navigaciju su zadužene Google Karte. Aplikacija radi dosta dobro, premda je tu i tamo primjetno nešto duže učitavanje karte, ali rijetko. Aplikacija nudi i glasovne upute, a također je moguće i skinuti karte. Zvuk zvučnika nije previše glasan, poslužit će ukoliko mobitel koristite kao navigaciju u automobilu, ali ćete morati malo stišati radio. Lociranje putem GPS-a i mobilnih podataka je dosta precizno i brzo.

Uredski paket

Poput Modene, tako i Porto S dolazi s instaliranom aplikacijom WPS Office koja ima mogućnost pregledavanja i uređivanja Office dokumenata. Učitavanje dokumenata traje koji trenutak duže, ali kada se dokument učita, listanje kroz njega je dosta fluidno.

U play trgovini možete naći i alternativne aplikacije ukoliko vam se ova ne sviđa.

Organizator i alarm

Već standardno, organizator je riješen pomoću Google kalendara. Kalendar je moguće sinkronizirati s Gmail računom, a možete odabrati koje događajte želite prikazati. Kalendar je moguće pregledavati prema rasporedu, danu, trodnevno, po tjednu ili mjesecu.

U kalendar možete dodati novi događaj ili podsjetnik. Kada dodajete novi događaj možete odabrati naziv događaja, datum, lokaciju, obavijest, postaviti događaj kao cjelodnevni događaj te odabrati ponavljanje (svaki dan, tjedan, mjesec ili godinu).

 

Aplikacija sat je standardna za Android. Nudi 4 izbornika, a kada pokrenete aplikaciju prikazuje se trenutno vrijeme (drugi izbornik). Prvi izbornik je alarm te je moguće dodavati više alarma te za svaki postaviti različito vrijeme, dane ponavljanja, zvuk ili uključiti vibraciju. Treći izbornik je odbrojavanje a četvrti štoperica.

Aplikacije i igre

Porto S dolazi s čitavim setom Google aplikacija (Gmail, karte, Youtube, Drive, Hangouts, Chrome, Photos) te aplikacijom za Facebook. Pored toga na uređaju ćete pronaći ES File Explorer pomoću kojeg možete pregledavati sve datoteke i mape na uređaju i memorijskoj kartici.

 

Ukoliko su vam potrebne druge aplikacije ili igre iste možete naći u Play trgovni.

Tijekom testa smo isprobali i koju igru, ali kod malo zahtjevnih igara je primjetno „štucanje“, tj. zastajkivanje u radu.

Cijena za Coolpad Porto S

Cijena za Coolpad E570 Porto S iznosi 999 kn (srpanj 2016).

Cool faktor

Uređaj ne posjeduje neki cool faktor koji bi ga odvojio od konkurencije.

Zaključak testa

Coolpad E570 Porto S spada u nižu kategoriju uređaja gdje je velika konkurencija, a ovaj uređaj se pokušava probiti s nešto nižom cijenom od „etabliranije“ konkurencije. Osim cijene ovaj uređaj krasi i dual SIM mogućnost, no ukoliko želite proširiti memoriju morat ćete žrtvovati jednu SIM karticu, a tu je i dobar ekran, iako mu zamjeramo nešto slabije osvjetljenje u odnosu na konkurenciju, dok je izrada vrlo dobra kao i baterija.

 

Na poneko „štucanje“ u radu se ne možemo požaliti jer je to slično kao i kod konkurencije. Kamera je također u prosjeku konkurencije. Na kraju testa možemo reći da se radi o pristupačnom modelu nižeg cjenovnog ranga za ne zahtjevne korisnike koji žele uređaj za razgovaranje i dopisivanje te napraviti poneku fotografiju.

 

Plus

+ cijena

+ dual SIM i utor za microSD

 

Minus

- malo interne memorije

- niža osvijetljenost ekrana

Konkurencija - Samsung Galaxy J3 (2016)

Samsung Galaxy J3 posjeduje ekran iste dijagonale i rezolucije, 8 GB interne memorije, stražnju kameru jednake rezolucije. J3 ima nešto jači procesor (1,5 GHz), nešto više RAM-a (1,5 GB), bolju prednju kameru (5 MP), te jaču bateriju (2600 mAh) koja je izmjenjiva. Cijena za J3 iznosi 1.399 kn.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1470213518.JPG

Konkurencija - Lenovo A5000

Lenovo A5000 također posjeduje ekran iste dijagonale i rezolucije, također 8 GB interne memorije, a prednja i stražnja kamera su jednake rezolucije te oba imaju 1 GB RAM-a. Lenovo ima procesor nešto višeg takta (1,3 GHz) te bateriju kapaciteta 4000 mAh, ali je dosta deblji (10 mm) i teži je za 35 grama. Cijena za oba uređaja je podjednaka (999 kuna).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1470213529.JPG

 

 

 

Komentari

Paja

05. rujna 2016 - 20:52 Prijavi neprimjeren komentar

Coolpad Porto S, ne radi dobro... Prilikom telefoniranja, već posle nekoliko minuta razgovora telefon se izuzetno greje, kako površina ekrana, blizu uha, tako i poleđina uređaja, naročito u gornjoj polovini, kod kamere. Temperatura ide i preko 50 stepeni Celzijusa (mereno digitalnim multimetrom) tako da je telefoniranje vrlo neprijatno.Kapacitet baterije brzo pada sa 100% na 25% i to za manje od 12 sati u Standby režimu. Uređaj koristim najviše za Viber (50%), SMS (30%) i telefoniranje (20%). Napominjem da se na telefonu ne pokreću nikakve grafički zahtevne aplikacije niti igrice. Uređaj radi sporo i često "laguje", ne odaziva se touch, a koči čak i prilikom slanja SMS-ova. Telefon se neobično greje i prilikom punjenja.
Inače, pre Coolpada koristio sam Alcatel Idol 2 Mini.j Neverovatno, ali Alcatel je radio znatno brže, iako (nominalno) ima slabije hardverske karakteristike od Coolpad-a. Alcatel nije "lagovao", niti se grejao, čak ni pri dužem telefoniranju, a i baterija mu je trajala dosta duže. Nisam imao prilike da probam neki drugi primerak Porto-a, pa ne znam da li je u pitanju kvar na samo ovom komadu, ili je model Porto S – generalno problematičan...

Odgovori